Jeśli zapytasz się CTO dowolnej organizacji, które rodzaje danych, dotyczące działania firmy, powinny być zbierane, usłyszysz – wszystkie, natomiast na pytanie, które dane powinny zostać usunięte, odpowiedzią będzie – żadne. Dlaczego? Ponieważ określenie potencjalnej wartości danych jest wyjątkowo trudne, a dane, które zostaną usunięte, mogą okazać się niezwykle cenne dla przyszłych koncepcji marketingowych lub rozwojowych organizacji.

Współcześnie informację generowane przez rozwiązania i technologie w firmie mają wartość nie tylko marketingową, dane te mogą posłużyć również m.in. do utworzenia bazy wiedzy dla uczenia maszynowego. Obecnie największe organizacje generują nawet powyżej pięciu petabajtów danych miesięcznie, czyli mniej więcej tyle ile zajmowałoby 320 wikipedii.

Przy takiej ilości danych pojawia się trudność w zarządzaniu nimi. Na przeciw wychodzą tutaj techniki takie jak Event Sourcing i segregacja odpowiedzialności za polecenia (CQRS), oraz zaawansowane narzędzie służące do przetwarzania danych takie jak Apache Kafka ( używany m.in. przez Netflix, Airbnb, Cisco i Adobe).

Tradycyjne raportowanie w systemach IT

W porządku, wiesz już, że duże organizacje muszą zarządzać ogromną ilością danych, teraz czas skupić się na mniejszych graczach.

W mniejszych organizacjach, gdy ilość informacji zaczyna wzrastać, dodawanie nowych raportów do statystycznego sytemu Business Intelligence w panelu administratora, staje się powolne i kosztowne. Często spotykam się z tym, że podczas rozpoczęcia budowania MVP dla klienta tworzy się dwa, trzy stałe raporty, które są przejrzyste i oczywiste dla klienta, jednak sprawdza się to jedynie na początku. Wraz ze wzrostem ilości danych w systemie, zwłaszcza danych, pochodzących z różnych źródeł (np. zachowanie użytkowników na stronie, dane od partnerów klienta, dane dotyczące działań marketingowych), liczba potrzebnych do analizy danych raportów rośnie wykładniczo. Czas potrzebny na zarządzanie tymi danymi również wzrasta, narażając działanie firmy na spowolnienie.

Można stwierdzić, że jest to moment, w którym należy zrezygnować z tradycyjnego podejścia do magazynowania danych i tworzenia raportów, a należy sięgnąć po nowoczesne, bardziej efektywne narzędzia.

Czym jest OLAP?

OLAP (Online Analytical Processing) to programy umożliwiające analizę i wizualizację danych z różnych źródeł i o różnych formatach.

OLAP może pracować z danymi na oddzielnych serwerach, w sposób nie wpływający znacząco na system. Może wykonywać zlecone mu zadania w czasie rzeczywistym, prezentując wyniki (np. liczbę aktualnie otwartych koszyków w sklepie internetowym) w postaci przyjaznej wartości na pulpicie.

Zalety OLAP:

  • nie musisz budować każdego raportu osobno,
  • nie musisz samemu budować funkcjonalności w systemie,
  • narzędzia OLAP mogą pracować na tym samym zestawie danych, co system podstawowy.
Czym jest Apache Superset?

Apache Superset to nowoczesna aplikacja internetowa, służąca do analizy danych biznesowych, zaliczana do grupy narzędzi OLAP.

Apache Superset przeznaczony jest do interaktywnego eksplorowania danych biznesowych. Początkowo został stworzony do wysyłania zapytań do Druida, obecnie obsługuje szeroki zakres baz danych SQL i NoSQL. Posiada prostą warstwę semantyczną, która umożliwia użytkownikom kontrolę  prezentacji danych w interfejsie, użytkownik może określić, które pola mają pojawiać się w którym rozwijanym menu oraz które dane udostępnione są konkretnemu użytkownikowi. Dodatkowo Apache Superset ma rozbudowany system wizualizacji danych, dostępny dla użytkowników poprzez prosty interfejs aplikacji. Użytkownicy mogą tworzyć wizualizację wyników zapytań w postaci wykresów, map, map ciepła oraz tabel przestawnych.

Zalety Apache Superset:

  • redukcja kosztów tworzenia tradycyjnych raportów PDF,
  • zwiększone możliwości łączenia wielu źródeł danych w jeden raport,
  • pozwala tworzyć raporty samodzielnie, lub przekazać to zadanie pracownikom,
  • nie wymaga pracy programistów.

Użytkownicy mogą tworzyć wizualizację wycinków danych, które składają się z wielu slajdów, a następnie mogą wyświetlać je w pulpitach nawigacyjnych.

Narzędzia OLAP, a w szczególności Apache Superset, umożliwiają wygenerowanie raportu potrzebnego Twojej firmie, nawet jeśli początkowo (podczas tworzenia MVP), nie wiedziałeś o pewnej korelacji danych rozproszonych pochodzących z różnych źródeł.

Dlaczego warto wykorzystać narzędzia OLAP i Apache Superset we własnej firmie?

Systemy OLAP łączą ze sobą świat programistów i biznesu. Umożliwiają one tworzenie zaawansowanych zapytań do danych, w wielu różnych systemach pamięci masowej, w sposób graficzny i prosty w użyciu.

Oszczędź czas!

Generując raporty za pomocą Apache Superest oszczędzasz czas, dzięki czemu możesz znacznie szybciej wdrożyć MVP swojego systemu. Ponadto nie musisz martwić się o zdefiniowanie listy raportów statycznych podczas przygotowania zapytania ofertowego, Apache pozwala na dodanie nowych raportów, kiedy pojawi się taka potrzeba.

Bądź elastyczny!

Apache Superset to zaawansowane narzędzie do analizy biznesowej, jego narzędzia wizualizacji danych są proste w obsłudze i gotowe do zastosowania w Twoim przedsiębiorstwie. Superset sprawdza się zarówno w rozległych organizacjach jak i małych startupach, które ze względu na ograniczenia finansowe i specyficzną metodologię pracy nie mogą pozwolić sobie na budowanie oddzielnych, dedykowanych rozwiązań BI. Duże organizacje natomiast docenią zaawansowany system uprawnień i możliwość tworzenia własnych zbiorów wybranych danych, które chronią dane przed wyciekiem i dostępem osób nieuprawnionych.

Oszczędź pieniądze!

Superset znacząco redukuje koszty analizy danych,  jednocześnie pozwalając zebrać więcej danych niż tradycyjne systemy. Skupiając się na zaawansowanych relacjach danych wskazuje dalszą drogę rozwoju Twojego produktu lub organizacji.

Business Intelligence to wartościowe podejście do poprawy i optymalizacji decyzji biznesowych. Eksploracja BI przy użyciu Apache Superset i zastosowanie jego narzędzi do wizualizacji danych, może mieć bardzo korzystny wpływ na organizację i wydajność Twojej firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Apache Superset i znaleźć jego zastosowanie dla Twojej firmy? A może znasz tą technologię i pragniesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Zostaw komentarz lub skontaktuj się ze mną.

Mój oryginalny artykuł, w języku angielskim możesz znaleźć tutaj:

https://polcode.com/blog/olap-tools-in-business-intelligence-utilizing-apache-superset/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *